TENNIS RESULTS: SEMI-FINAL RESULTS OF THE DUNLOP JUNIOR CHALLENGE

RESULTS OF THE DUNLOP JUNIOR CHALLENGE

Semi-final results of the Dunlop Junior Challenge played in Durban, KwaZulu-Natal.

Singles

Semi-finals

Men

Boys 12

1-Kholo Montsi (GN) bt 7-Nicos Efstratiou (Bor) 6-1 6-3

2- Sam Mcquirk (Bor) bt 5- Carl Roothman (Bol) 6-4 3-6 6-4

Boys 14

5-Jonathan Bulmer (GC) bt 3-Justin Liebenberg (GC) 6-2 6-2

6-Kyle Johnson (GC) bt Sasha Muller (GC) 6-4 7-6 (4)

 

Boys 16

1-Damon Kesaris (KZN) bt Ryan Liebenberg (GC) 6-1 6-3

2-Richard Thongoana (GC) bt 4-Nikolai Manchev (KZN) 6-7 (4) 7-5 6-3

Men

1-Lance Cohen (KZN) bt 4-Clayton Herb (GN) 6-1 7-6 (4)

3-Philip Franken (Bol) bt 5-Jason Harris (GE) 6-3 6-0

 

Women

Girls 12

1-Rochelle Pienaar (EP) bt 7-Inge Greyling (FS) 6-2 6-1

6-Deanri Snyman (FS) bt 2-Gizelle Naude (FS) 6-4 6-2

Girls 14

1-Maja Gledic (GC) bt 4-Lara Van Der Merwe (NWP) 7-6 (3) 6-3

3-Megan Lombardi (Bol) bt 2-Jessica Assenmacher (GC) 7-6 (4) 6-1

Girls 16

1-Corin De Waal (Bol) bt 6-Amelie Boy (KZN) 7-5 4-6 7-5

3-Jeanne Klopper (FS) bt 5-Hanri Stofberg (FS) 6-3 6-4

Women

2-Nelise Verster (FS) bt 4-Tracey Bulmer (GC) 6-0 6-3

Stephanie Kent (KZN) bt 1-Caitlin Herb (GN) 6-1 6-3

Doubles

Semi-finals

Men

Boys 12

1-Kholo Montsi (GN)/Carl Roothman (Bol) bt Nicos Efstratiou/Nikolai Hensberg (Bor) 7-6 (3) 6-4

4-Ruben Fortuin/Tom Mchugh (Bol) bt 2-Sam Mcquirk (Bor)/Andreas Scott (GC) 6-4 3-6 11-9

Boys 14

1-Sipho Montsi (GN)/Nyathi Motlojoa (FS) bt 3-Jonathan Bulmer/Martin Dijkhuis (GC) 6-0 4-6 11-9

2-Charl Morgan/Alwin Morgan (GC) bt 7-Dylan Smith/Samuel Townes (Bor) 7-6 (3) 6-3

Boys 16

3- Juan-Louis Van Antwerpen/Dylan Walters (GC) bt 1-Damon Kesaris/Wiliam Thatcher (KZN) 6-3 6-1

2-Cameron Petersen/Richard Thongoana (GC) bt 4-Nikolai Manchev (KZN)/Dylan Puchert (Bor) 6-4 2-6 10-6

Men

2-Lance Cohen (KZN)/Jason Harris (GE) bt Philip Frankin (Bol)/Alion Walstra (KZN) 6-3 6-1

Paseka Motsamai/Trystan Van Rie (GE) bt 1-Kyle Geber (GN)/Clayton Herb (GC) 6-3 7-5

Women

Girls 12

4-Gizelle Naude (FS)/Paige Wise (KZN) bt Havana Dauncey (WP)/Alexa Genis (Bol) 6-2 6-1

1-Rochelle Pienaar (EP)/Deanri Snyman (FS) bt Ane De Waal (Bol)/Kristen Fichardt (FS) 6-2 6-4

Girls 14

1-Jessica Assenmacher/Maja Gledic (GC) bt Carmen Fichard (FS)/Samanthat Schnell (KZN) 6-2 6-1

2-Megan Lombardi/Lize-Alet Morkel (Bol) bt 3-Georgina Kaindoah/Lara Van Der Merwer (NWP) 1-6 6-2 10-8

Girls 16

4-Cassandra Boltman (GN)/Ansune’ Van Der Walt (NWP) w/o Naima Sagar/Tegan Scorgie (GC) (Sagar and Scorgie no show)

1-Hanri Stofberg/Lise Stofberg (FS) bt Le-Mae Joubert/Biance Van Zyl (WP) 6-3 6-0

Women

1-Caitlin Herb (GC)/Nelise Verster (FS) bt Kendal Gorlei/Kirsten Hoggs (KZN) 6-1 7-5

2-Robyn Bulmer/Robyn Bulmer (GC) bt Shannon Cox (GN)/Kymmie Van Der Bank (GE) 6-4 6-4