QUARTERFINAL RESULTS OF THE GAUTENG EAST KEYHEALTH SERIES

RESULTS OF THE GAUTENG EAST KEYHEALTH SERIES

Quarterfinal results of the Gauteng East KeyHealth Series being played
in Benoni, Gauteng.

Singles
Quarterfinals
Men

Boys 12
Christopher Fok (Mus) bt 1-Robbie Arends (WP) 6-3 6-1
4-Codie van Schalkwyk (Nam) bt 8-Ruben Fortuin (Bol) 6-2 6-3
3-Andreas Scott (GC) bt 7-Tatenda Muttetwa (Zim) 6-2 6-1
6-Dylan Salton (GE) bt 2-Tom Mchugh (Bol) 6-3 6-3

Boys 14
1-Christiaan Worst (GN) bt Rudolf Lubbe (NC) 6-2 6-4
3-Joubert Klopper (FS) bt 6-Gerhard Swart (MP) 6-2 6-7 (5) 6-2
16-Taine Bernhard (GC) bt 12-Dylan Smith (Bor) 6-1 7-6 (4)
8-William Wilson (GN) bt 4-Pierre Malan (WP) 6-1 7-6 (1)

Boys 16
5-Nikolai Manchev (KZN) bt 3-Michael Copeland (GC) 6-4 7-5
6-Jandre’ Lessing (EP) bt 4-Jordan Sauer (GN) 6-0 6-2
Shane Furrows (GE) bt George Botha (FS) 7-6 (0) 6-3
Bertus Kruger (GC) bt Joshua Howard-Tripp (GE) 5-7 6-3 6-0

Men
1-Jd Malan (WP) bt Ebenhaeser Von Gericke (FS) 6-4 6-4
2-Trent Botha (WP) bt Rossouw Norval (Bol) 6-1 6-3
3-Lance-Pierre Du Toit (Bol) bt Muzingaye Sibanda (Zim) 6-4 6-4
4-Philip Franken (Bol) bt Marnich Hattingh (GN) 4-6 6-1 6-2

Women
Girls 12
1-Myah Petchey (WP) bt 7-Ashlee Andrew (GE) 6-3 6-1
3-Elanie Brand (NC) bt 6-Anique Engelbrecht (GC) 6-4 6-0
4-Cara O’Flaherty (GC) bt 8-Gizelle Naude (FS) 6-4 6-1
5-Delien Kleinhans (FS) bt 2-Marne Dercksen (EP) 6-0 6-3

Girls 14
1-Angela Georgieva (GC) bt 5-Evangeline Du Toit (Bol) 6-1 6-1
2-Megan Lombardi (Bol) bt 7-Tayo Adetunji (GC) 6-3 4-6 6-2
4-Kiara Wakeford (NC) bt 6-Ester De Kock (NWP) 7-5 7-5
Georgina Kaindoah (Tza) bt 3-Alexis Tensfeldt (GC) 6-3 4-6 7-6 (4)

Girls 16
1-Lienke De Kock (NWP) bt 5-Samantha Johnson (GE) 6-1 6-1
3-Casandra Metzer (GE) bt Ariel Dickson (GC) 7-5 7-6 (3)
7-Maja Gledic (GC) bt Chanelle Oosthuizen (GN) 6-1 6-1
Margo Landmann (FS) bt Anja Lubbe (NC) 6-3 6-4

Women
Imaan Hassim (GC) bt 1-Caitlin Herb (GC) 4-1 (Herb retired from leg
injury) 2-Nadine De Villiers (GC) BT 8-Nicole Petchey (WP) 6-4 4-6 6-1
4-Rouxanne Janse Van Rensburg (Bol) bt 5-Maxine Bateman (KZN) 6-4 6-3
6-Minette Van Vreden (Bol) bt Sarah Mayne (KZN) 6-2 6-1