Quarterfinal Results of the Sportsman Warehouse Boland TSA Series

Quarterfinal Results of the Sportsmans Warehouse Boland TSA Series, a premier junior tennis tournament part of the Tennis South Africa Series, being played in Strand, Cape Town.

 

 

Singles

Boys

12 and Under

1-Aleksandar Simovski (GAU) bt 8-Sebastino Sola (BOL) 6-2 6-2

4-Marshall Hulett (KZN) bt 5-Benjamin Scott (GAU) 6-1 6-1

Jushua Roberts (WP) bt Wian Roothman (GAU) 6-4 6-4

7-Joseph Townes (BOR) bt Stephen Claassen (WP) 7-6 6-0

 

14 and under

1-Tatenda Mutetwa (GAU) bt Joshua van Zyl (GAU) 6-4 6-1

3-Damien Nezar (SOUTH) bt 5-Rohan Loubser (WP) 6-1 6-2

6-Luan Krige (BOL) bt 4-Prince Tsiang (NW) 6-1 6-2

2-Dylan Salton (GAU) bt Matthew Brown (GAU) 6-1 6-1

 

16 and under

Andrew Freel (GAU) bt 7-Dylan Smith (BOR) 3-6 6-2 6-1

5-Gerhardt Becker (GAU) bt 3-Thando Longwe-Smith (WC) 6-1 6-2

6-Robbie Arends (WP) bt 4-Charl Morgan (GAU) 3-6 6-4 7-6(4)

2-Joubert Klopper (FS) bt 8-Khololwam Montsi (GAU) 6-2 6-2

 

Men

1-Justin Liebenberg (GAU) bt 6-Matthew Johnson (WP) 6-3 6-3

5-Christian Van Der Wath (WP) bt 4-Taine Bernhard (GAU) 6-4 6-4

7-Charles Morkel (WP) bt 3-Marno Stander (WP) 6-2 6-2

Heinrich Willemse (EP) bt 2-Christiaan Worst (GAU) 4-6 6-0 6-4

 

Girls

12 and under

1-Line Greyling (FS) bt Carli Kruger (FS) 4-6 6-2 7-5

3-Leigh Van Zyl (BOL) bt 6-Marjuzel Venter (NC) 2-6 7-5 6-1

Victoria Sasinka (GAU) bt Chandre Boshoff (WC) 7-6(5) 2-6 6-3

2-Mikayla Plitt (GAU) bt 8-Megan Gibbs (WP) 6-2 7-5

 

14 and under

1-Christine Kruger (FS) bt 7-Mbali Langa (KZN) 6-0 6-3

5-Maretha Burger (BOL) bt 4-Suzanie Pretorius (FS) 6-2 6-4

6-Inge Greyling (FS) bt 3-Alme Jordan (BOL) 7-6(7) 6-4

2-Alta Brink (WC) bt Gabriella Broadfoot (GAU) 6-3 6-4

 

16 and under

Megan Basson (GAU) bt 1-Bianca Wolmarans (WP) 6-4 6-2

8-Linge Steenkamp (FS) Gizelle Naude (FS) 6-3 6-1

4-Makayla Loubser (WP) bt Alexa Genis (BOL) 6-0 6-1

2-Delien Kleinhans(FS) bt Jessica Portwig (GC) 6-4 6-1

 

Women

1-Minette Van Vreden (BOL) bt 7-Angela Georgieva (GAU) 6-1 6-1

5-Corin De Waal (BOL) bt Jessica Assenmacher (GAU) 5-7 6-1 6-1

4-Bianca Koen (GAU) bt Lize-Alet Morkel (BOL) 2-6 6-3 6-3

Maja Gledic (GC) bt 8-Alexis Tensfeldt (GAU) 6-1 6-3