TENNIS

Results of the TSA National Championships

Results of the Tennis South Africa National Junior Championships being played in Bloemfontein at the Free State Stadium.

 

Quarterfinals

Singles

Boys

12

1-Devin Badenhorst (GN) bt 8-Ernst Gouws (GC) 6-3 6-4

2-Rohan Loubser (WP) bt 6-Daniel Crowie (GC) 6-2 6-0

3-Yarona Morule (GN) bt 5-Benjamin Davidyan (WP) 6-0 6-0

4-Gerard Henning (FS) bt Marshall Hulett (GN) 6-2 6-1

 

14

1-Khololwam Montsi (GN) bt 6-Nikolai Hensberg (Bor) 6-0 6-0

2-Connor Kruger (GN) bt 5-Dylan Salton (GE) 6-4 6-2

3-Andreas Scott (GC) bt 8-Tom McHugh (WP) 6-0 6-3

4-Damien Nezar (SWD) bt 7-Luan Krige (WP) 6-4 6-4

 

16

1-Justin Liebenberg (GC) bt 5-Pierre Malan (WP) 6-3 6-1

2-Philip Henning (FS) bt 6-Christiaan Worst (GN) 1-6 6-4 6-2

3-Marno Stander (WP) bt 8-Joubert Klopper (FS) 7-6 (4) 6-3

4-Charl Morgan (GC) bt 7-Thando Longwe-Smit (WP) 6-4 6-4

 

18

1-Damon Kesaris (KZN) bt 7-Rossouw Norval (Bol) 6-3 6-3

2-Bertus Kruger (GC) bt 8-Sipho Montsi (GN) 6-4 7-5

3-Jordan Sauer (GN) bt 6-Jandré Lessing (EP) 6-2 6-3

5-Richard Thongoana (GC) bt 4-Michael Copeland (GC) 6-4 6-3

 

Girls

12

1-Suzanie Pretorius (FS) bt Mia-leigh Cilliers (GN) 6-0 6-0

2-Line Greyling (FS) bt 6-Marjuzel Venter (NC) 1-6 6-0 7-6 (4)

4-Naledi Manyube (SWD) bt Chiara de Wet (GC) 6-2 6-2

Heike Janse Van Vuuren (EP) bt 3-Leigh Van Zyl (Bol) 4-6 6-4 6-1

 

 

14

1-Lara Van Der Merwe (NWP) bt 6-Gizelle Naude (FS) 7-5 3-6 6-1

2-Makayla Loubser (WP) bt 8-Christine Kruger (FS) 3-6 7-5 6-0

3-Delien Kleinhans (FS) bt 5-Alta Brink (Bol) 6-1 6-1

4-Rochelle Pienaar (Bol) bt 7-Ntokozo Zungu (GC) 6-4 6-2

 

16

1-Corin De Waal (Bol) bt 8-Lize-Alet Morkel (FS) 0-6 6-1 6-4

2-Angela Georgieva (GC) bt 5-Megan Lombardi (WP) 6-3 6-1

4-Kaylin Bouwer (EP) bt 7-Myah Petchey (WP) 6-7 (4) 7-5 6-2

6-Bianca Wolmarans (Bol) bt Cara O’Flaherty (GN) 6-3 6-4

 

18

1-Maxine Bateman (KZN) bt 7-Samantha Johnson (GE) 6-1 6-4

2-Tayla Van Eck (GC) bt Anja Lubbe (NC) 6-1 2-6 6-1

4-Minette Van Vreden (Bol) bt 6-Wilanie Van Zyl (EP) 7-6 (4) 6-4

5-Imaan Hassim (GC) bt 3-Bianca Koen (GN) 6-2 6-3

 

Doubles

Boys

12

1-Benjamin Davidyan/Rohan Loubser (WP) bt Francois van Wyk/Jayden Pakkiri (GC) 6-3 6-3

2-Devin Badenhorst/Yarona Morule (GN) bt Anro Nel/Stephen Claassen (WP) 6-2 6-2

3-Sebastiano Sola (WP)/Gerard Henning (FS) bt Jaryd Visser/John Coetzee (WP) 6-0 6-4

Calvin Crouse/Stuart Van Der Merwe (GN) bt 4-Benjamin Scott/Aleksandar Simovski (WP) 4-6 7-5 10-5

 

14

1-Connor Kruger/Dylan Salton (GN) bt Damien Nezar/Tom McHuge (EP) 7-5 6-3

3-Luan Krige/William Zulch (WP) bt Joshua Edgar/Alexander Edley (KZN) 6-4 6-3

4-Kholo Montsi/Aldan Coetzee (GN) bt Matthew Brown/Joshua Van Zyl (GC) 6-2 6-4

Sam McQuirk/Louis Grobbelaar (FS) bt 2-Nikolai Hensberg/Andreas Scott (Bor) 7-5 6-3

 

16

1-Marno Stander/Justin Liebenberg (GN) bt Rudolf Lubbe/Dylan Smith (WP) 6-2 6-0

2-Christiaan Worst/Philip Henning (FS) bt Ruben Fortuin/Cameron Slabbert (WP) 6-2 7-5

Liam Day/Andrew Freel (GE) bt Wikus Robbertse/Victor Putter (GN) 6-3 2-6 10-6

Alec Beckley/Robbie Arends (WP) bt Lleyton Cronje/William Wilson (WP) 6-2 4-6 10-7

 

18

1-Cameron Petersen/Richard Thongoana (GC) bt Charles Morkel/Christian Van Der Wath (WP) 6-4 6-2

2-Bertus Kruger/Matthew Astell (GE) bt George Botha/Juan-Louis Van Antwerpen (GC) 6-4 6-4

 

Girls

12

1-Marjuzel Venter/Line Greyling (WP) bt Liebe Oosthuizen/Naledi Manyube (EP) 6-0 6-4

2-Megan Gibbs/Leigh Van Zyl (WP) bt Nadia Gouws/Chizelle Rossouw (WP) 6-0 6-2

4-Tyrah Cook/Chiara De Wet (GE) bt Mia-leigh Cilliers/Kelly Hope (GC) 4-6 6-2 10-8

Mikayla Faure/Carle Botha (GN) bt Heike Janse Van Vuuren/Chandre Boshoff (EP) 6-2 6-1

 

14

1-Lara Van Der Merwe/Makayla Loubser (WP) bt Marianne Du Plessis/Alme Jordaan (WP) 6-0 6-2

2-Elanie Brand/Delien Kleinhans (FS) bt Megan Basson/Rochelle Pienaar (Bor) 3-6 7-6 (4) 10-5

3-Inge Greyling/Gizelle Naude (FS) bt Christell De Kock/Arista Siebrits (FS) 6-2 6-2

4-Anique Engelbrecht/Christine Kruger (FS) bt Alta Brink/Ane De Waal (WP) 6-3 6-3

 

16

1-Angela Georgieva/Jessica Assenmancher (GN) bt Evangeline Du Toit/Nicole Donnelly (WP) 6-4 6-3

2-Lize-Alet Morkel/Megan Lombardi (WP) bt Linge Steenkamp/Carmen Fichardt (FS) 7-5 6-2

4-Corin De Waal/Anja Bouwer (Bor) bt Daneldi Potgieter/Jessica Bruyns (WP) 6-1 6-2

Alexis Tensfeldt/Ester De Kock (GC) bt Daniela Davidyan/Bianca Wolmarans (WP) 6-3 6-2

 

18

1-Tayla Van Eck/Imaan Hassim (GC) bt Anja Lubbe (NC)/Lienke De Kock (GN) 7-6 (4) 7-5

2-Maxine Bateman/Wilanie Van Zyl (KZN) bt Elouise Van Rensburg/Brieta Pienaar (FS) 6-3 6-1