Results of the Annual TSA Series

Results of the annual TSA Junior Masters being played at the Strand, Boland.

Round 3

Boys

12 and under

6-Anro Nel (BOL) bt 7-Marshall Hullet (KZN) 6-2 6-1

2-Gerard Henning (FS) bt Joshua Roberts (WP) 6-1 6-1

1-Yarona Morule (GAU) bt 3-Aleksandar Simovski (GAU) 6-2 6-1

5-Daniel Crowie (GAU) bt 4-Ernst Gouws (GAU) 7-6(4) 6-2

Stephen Claassen (WP) bt Calvin Crouse (GAU) 6-2 6-4

8-Benjami Scott bt Sebastiano Sola (BOL) 6-4 6-4

14 and under

1-Kholo Montsi (GAU) bt 5-Carl Roothman (BOL) 6-2 6-1

4-Damien Nezar (Southern Province) bt 2-Andreas Scott (GAU) 6-1 6-4

7-Luan Krige (BOL) bt Dylan Salton (GAU) 6-4 6-4

Nikolai Hensberg (BOR) bt Rohan Loubser (WP) 6-4 6-1

Louis Grobbelaar (FS) bt Sam McQuirk 4-6 6-1 10-8

8-Devin Badenhorst (GAU) bt William Zulch (BOL) 3-6 6-1 12-10

16 and under

1-Philip Henning (FS) bt 3-Pierre Malan (WP) 6-1 6-1

2-Justin Liebenberg (GAU) bt Liam Coertzen (FS) 6-4 6-4

6-Joubert Klopper (FS) bt 5-Marno Stander (WP) 7-5 6-4

Gerhard Swart (GAU) bt 4-Christiaan Worst (GAU) 5-7 7-5 10-7

Gerhardt Swart (GAU) bt Gerhard Sullwald (LIM) 6-4 6-1

8-Charl Morgan (GAU) bt Aaron Marks 6-3 6-0

18 and under

1-Bertus Kruger (GAU) bt 3-Rossouw Norval (BOL) 7-6(5) 6-0

2-Joshua Howard-Tripp (GE) bt Charles Morkel (WP) 6-3 6-1

7-Christian Van Der Wath (WP) bt Nikolai Manchev (KZN) 7-6(4) 2-6 10-5

Jonathan Bulmer (GAU) bt George Botha (FS) 7-6(5) 2-6 10-5

Ruan Du Preez (WP) bt 5-Taine Bernhard (GAU) 6-3 7-5

4-Jandré Lessing (EP) bt Heinrich Willemse (EP) 7-5 6-4

Girls

12 and under

3-Leigh Van Zyl (BOL) bt 7-Marjuzel Venter (NC) 6-3 6-4

6-Naledi Manyube (Southern Province bt Megan Gibbs (WP) 4-6 6-4 7-5

Carli Kruger (FS) bt 1-Line Greyling (FS) 3-6 6-3 10-7

2-Mikayla Plitt (GAU) bt Amy Bloch (GAU) 6-2 6-1

5-Makhosazana Stewart (GAU) bt Anna Wise (KZN) 7-5 6-2

8-Janse Van Vuuren (South Western District) bt Kelly Hope (GAU) 4-6 6-0 10-8

14 and under

7-Megan Basson (GAU) bt 1-Gizelle Naude (FS) 6-3 6-3

2-Rochelle Pienaar (BOL) bt Ntokozo Zungu (GAU) 6-7(4) 6-3 6-3

Gabriella Broadfoot (GAU) bt 3-Jessica Portwig (7-6(4) 7-5

Maretha Burger (BOL) bt Inge Greyling (FS) 6-2 2-6 10-8

Ane De Waal (WP) bt Mieke Van Deventer (GAU) 4-6 6-4 15-13

5-Christine Kruger (FS) bt 8- Alme Jordaan (BOL) 6-2 6-2

16 and under

7-Makayla Loubser (WP) bt Lize-Alet Morkel (BOL 7-6(5) 7-5

Linge Steenkamp (FS) bt 2-Evangeline Du Toit (WC) 6-3 6-3

3-Delien Kleinhans (FS) bt Jessica Assenmacher (GAU) 6-2 6-4

Carmen Fichardt (FS) bt 4-Myah Petchey (WP) 1-6 6-4 10-7

1-Bianca Wolmarans (WP) bt Tamsin Hart (GAU) 6-3 6-1

6- Lara Van Der Merwe (NW) bt 5-Alexis Tensfeldt (GAU) 6-4 6-2

Samantha Muller (GAU) bt Lungile Ntuli (WP) 6-4 6-4

18 and under

2-Minette Van Vreden (BOL) bt 3-Kaylin Bouwer (EP) 7-5 6-4